بلاگ آموزشی

درجه زردی نوزاد چقدر باید باشد ؟

درجه زردی نوزاد چقدر باید باشد ؟

 • زردی تقریباً در ۶۰ درصد نوزادان دیده می شود ، اما درجه زردی در تعدادی از نوزادان افزایش یافته و نیاز به بررسی و درمان دارند. در صورت عدم مدیریت کافی ، زردی ممکن است منجر به آسیب شدید مغزی یا مرگ شود. تشخیص زودهنگام زردی ممکن است در نوزادان دشوار باشد زیرا پلک ها اغلب متورم و معمولاً بسته هستند. نوزاد شما طی ۷۲ ساعت پس از تولد مورد معاینه بدنی قرار گرفته و از نظر زردی بررسی می شود. اما باید توجه داشته باشید که علائم زردی پس از بازگشت به خانه چیست زیرا ممکن است ظاهر شدن آن یک هفته طول بکشد. درجه زردی در اولین روزهای تولد نوزاد تعیین کننده میزان بیلی روبین خون نوزاد است. در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با درجه زردی نوزاد در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد، با کودک من همراه باشید…

  درجه زردی نوزاد چیست ؟

  درجه زردی نوزاد با توجه به سطح بیلی روبین خون نوزادان در روزهای اول تولد تغییر می کند. سطح بیلی روبین خون نوزاد با توجه به روزهایی که از تولد نوزاد می گذرد مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که در اولین روز تولد نوزاد میزان بیلی روبین خون بالاتر از ۵ باشد باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. اما این عدد در روزهای بعد از تولد کاملا طبیعی بوده در صورتی درجه زردی نوزاد غیر طبیعی محسوب می شود که در روزهای اول تولد به عدد ۷ یا ۸ برسد.

  در شرایط عادی ، زردی خفیف معمولاً به خودی خود از بین می رود و هیچ اثر ماندگاری باقی نمی گذارد. با این حال ، برای برخی از نوزادان دچار زردی شدید می شوند ، وضعیتی که به عنوان هایپربیلیروبینمی شناخته می شود. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است اتفاق بیفتد ، مانند تولد نارس یا داشتن برخی شرایط پزشکی. در صورت عدم درمان ، زردی شدید می تواند باعث نوعی آسیب دائمی مغز به نام کرنیکتروس شود. خوشبختانه ، این مورد نادر است.

  درجه زردی نوزاد در چه محدوده ای خطرناک می باشد ؟

  برای تعیین میزان بیلی روبین خون درجه زردی نوزاد مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که درجه زردی نوزاد بر روی عدد ۱۰ و یا بالاتر از آن باشد ، کودک شما به زردی مبتلا خواهد بود. عدد ۱۰ نشان دهنده زردی بسیار خفیف است. اگر درجه زردی نوزاد بین اعداد ۱۳ تا ۱۷ باشد ، زردی نوزاد خطرناک خواهد بود. علاوه بر موارد ذکر شده بیشترین درجه زردی که ممکن است کودک به آن دچار شود ۲۵ می باشد که در این صورت با توجه به شرایط فیزیکی نوزاد، نتایج آزمایش خون، سن نوزاد و تشخیص پزشک بهترین روش درمان زردی برای نوزاد انتخاب خواهد شد.

  زردی نوزاد شرایطی را توصیف می کند که در آن پوست نوزاد در چند روز اول زندگی زرد به نظر می رسد. ظاهر زرد مایل به قرمز نشانه ای از افزایش رنگدانه خون به نام بیلی روبین است که در پوست قرار می گیرد. در بسیاری از موارد این یک روند طبیعی است و در حدود ۲ الی ۳ نوزاد سالم اتفاق می افتد. با این حال ، ممکن است در بعضی مواقع نشانه ای از مشکل تغذیه کودک ، میزان آبرسانی یا طول عمر گلبول های قرمز باشد. گاهی ممکن است درجه زردی نوزاد باعث شود به سادگی نتوان آن را در چشم (سفیدی چشم) تشخیص داد و یا عوامل دیگری باعث این امر می شوند.

  سایر علل نادر مانند اختلالات متابولیسم یا بیماری کبدی نیز می تواند همراه با زردی باشد. فقط ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند تشخیص دهد که زردی نوزاد طبیعی است یا خیر و ممکن است برای کمک به تشخیص آزمایش خون لازم باشد. درمان و کاهش درجه زردی نوزاد می تواند از افزایش مصرف آب کودک و اصلاح تغذیه بسیار پیچیده و یا بسیار ساده باشد. انتخاب روش درمانی با توجه به درجه زردی ، علت افزایش بیلی روبین یا نوع بیلی روبین انجام می گردد.

  چگونه درجه زردی نوزاد را از تغییر رنگ بدن تشخیص دهیم ؟

  بیلی روبین یک رنگدانه مایل به زرد است که در اثر تجزیه سلول های قرمز خون در کبد ایجاد می شود. مقادیر زیاد بیلی روبین می تواند منجر به زردی شود که مشخصه آن زرد شدن پوست و چشم است. زردی خفیف یک بیماری شایع در نوزادان است زیرا همه نوزادان پس از تولد دوره تجزیه سریع گلبول های قرمز را تجربه می کنند. سفیدی چشم نوزاد اولین قسمتی است که شروع به زرد شدن می کند. پس از آن به سایر قسمت های بدن هم چون شکم، پاها، قفسه سینه و صورت نوزاد سرایت می کند. بنابراین با زرد شدن هر یک از موارد ذکر شده می توان به طور تقریبی درجه زردی نوزاد را تشخیص داد.

  درجه زردی نوزاد زمانی بالا خواهد بود که کف دست ها و پاهای او زرد شده باشند، که در چنین شرایطی درجه زردی نوزادان بر روی ۲۰ خواهد بود. تنها روش درمان در این شرایط تعویض خون نوزاد می باشد. در صورت زرد شدن شکم نوازد درجه زردی بر روی ۱۳ و زرد شدن ران های او نشان دهنده درجه زردی ۱۶ خواهد بود. در این شرایط با اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید اقدام به درمان زردی نمایید.

  اجاره دستگاه فتوتراپی در قم و پردیسان و درمان زردی نوزاد در تهران از کودک من

  برای تشخیص درجه زردی نوزاد به طور دقیق باید از نوزاد آزمایش خون بگیرید. اجاره دستگاه زردی نوزاد با توجه به درجه زردی نوزاد برای درمان زردی در منزل در صورت تجویز پزشک ، مفید و تاثیر گذار خواهد بود. والدین محترم باید به مراقبت های فتوتراپی در منزل و نکاتی نظیر تغذیه و شیردهی به موقع و قرار دادن مناسب چشم بند برای پوشش چشم و پوشک دقت کنند. اجاره دستگاه زردی نوزاد در قم و اثر بخشی آن کاملا به اثبات رسیده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر از اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و درمان زردی نوزاد تنها کافیست با مرکز کودک من ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۳۲۴۲۶۹۰۱ – ۰۲۵ و ۰۹۳۰۰۶۸۰۱۴۶ تماس بگیرید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.