بلاگ آموزشی

دستگاه فتوتراپی و درمان زردی نوزاد در منزل

دستگاه فتوتراپی و درمان زردی نوزاد در منزل

 • فوتوتراپی به استفاده از نور برای درمان زردی نوزادان اشاره دارد. اجاره دستگاه فتوتراپی متداول ترین روش برای به حداقل رساندن سطح بیلی روبین (ترکیبی که منجر به زردی می شود) در نوزادان است. در حین انجام فتوتراپی ، یک نوزاد در یک تخت پلاستیکی دراز می کشد و در معرض نوعی نور قرار می گیرد که توسط پوست جذب می شود. در طی این فرآیند ، بیلی روبین در بدن نوزاد به شکل ساده تری در محلول در آب تبدیل می گردد که به راحتی از طریق مدفوع و ادرار دفع می شود. افزایش شیوع زردی نوزاد ، اثربخشی دستگاه فتوتراپی نسبت به سایر روش های درمانی و پیشرفت های فن آوری در زمینه فتوتراپی نوزاد ، رشد بازار جهانی دستگاه های فتوتراپی نوزاد را تحریک می کند. در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با دستگاه فتوتراپی و درمان زردی نوزاد در منزل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، با کودک من همراه شوید…

  دستگاه فتوتراپی نوزاد

  در صورت بروز زردی در نوزاد ، با پزشک معالج یا پزشک عمومی صحبت کنید. آنها قادر به ارزیابی نیاز به درمان زردی خواهند بود. درمان معمولاً فقط در صورتی لازم است که کودک شما مقادیر زیادی ماده ای به نام بیلی روبین در خون داشته باشد ، بنابراین برای بررسی این مسئله باید آزمایشاتی انجام شود. اکثر نوزادان مبتلا به زردی نیازی به درمان ندارند زیرا سطح بیلی روبین در خون آنها پایین است.

  در این موارد ، معمولاً طی ۱۰ تا ۱۴ روز شرایط بهتر می شود و هیچ آسیبی به کودک شما وارد نمی کند. اگر نیازی به درمان نیست ، باید به طور منظم به کودک خود شیر دهید یا با بطری شیر خشک بدهید ، اگر وضعیت کودک شما بدتر شد یا بعد از ۲ هفته زردی نوزاد از بین نرفت ، با پزشک متخصص کودک و یا پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

   

  اگر کودک شما نارس به دنیا آمده باشد یا فقط از شیر مادر تغذیه کند ، زردی نوزاد تازه متولد شده می تواند بیش از ۲ هفته طول بکشد. معمولاً بدون درمان بهبود می یابد. اگر زردی کودک شما با گذشت زمان بهبود نیافت یا آزمایشات نشان داد که میزان بیلی روبین زیادی در خون او وجود دارد ، ممکن است در بیمارستان بستری شود و تحت درمان با فوتوتراپی یا انتقال خون قرار گیرد. برای درمان زردی یکی از دستگاه هایی که عوارض جانبی آن بسیار کم می باشد و میتوان گفت که عوارضی ندارد دستگاه فتوتراپی نوزاد است.

  دستگاه فتوتراپی

  فتوتراپی درمانی است که با نوع خاصی از نور (نه نور خورشید) انجام می گردد. گاهی اوقات برای کاهش زردی نوزاد با کاهش سطح بیلی روبین در خون کودک شما از طریق فرایندی به نام اکسیداسیون عکس استفاده می شود. اکسیداسیون عکس اکسیژن را به بیلی روبین اضافه می کند بنابراین به راحتی در آب حل می شود. این عمل باعث می شود کبد کودک شما راحت تر تجزیه و بیلی روبین را از خون او خارج کند. دو نوع اصلی فتوتراپی وجود دارد.

  • فتوتراپی معمولی – جایی که کودک شما در زیر لامپ هالوژن یا لامپ فلورسنت قرار می گیرد و چشمهایش پوشیده است.
  • فتوتراپی فیبروپتیک – جایی که کودک شما روی پتویی قرار دارد که کابل های فیبروپتیک را در خود دارد. نور از طریق کابل های فیبروپتیک عبور می کند و به پشت کودک شما می تابد.

  در هر دو روش فتوتراپی ، هدف این است که پوست کودک شما تا آنجا که ممکن است در معرض نور قرار گیرد. در بیشتر موارد ، معمولاً ابتدا فتوتراپی معمولی امتحان می شود ، اگرچه ممکن است در صورت تولد نوزاد نارس ، فتوتراپی فیبروپتیک استفاده شود.

   

  این نوع فتوتراپی معمولاً به مدت ۳۰ دقیقه هر ۳ تا ۴ ساعت متوقف می شود بنابراین می توانید به کودک خود غذا دهید ، پوشک او را عوض کرده او را در آغوش بکشید. اگر بعد از فوتوتراپی معمولی یا فیبروپتیک زردی کودک شما بهبود نیاورد ، ممکن است چندین فتوتراپی مداوم ارائه شود.

  در طول فتوتراپی ، دمای کودک شما کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که خیلی گرم نشده است و از نظر کمبود آب بدن بررسی می شود. سطح بیلی روبین پس از شروع فتوتراپی هر ۴ تا ۶ ساعت آزمایش می شود تا بررسی شود که آیا درمان موثر است. دستگاه فتوتراپی به طور کلی برای درمان زردی نوزاد در منزل بسیار موثر است و عوارض جانبی کمی دارد. اگر سطح بیلی روبین در خون کودک شما بالا بماند ، ممکن است لازم باشد این روش تکرار شود.

  چگونه می توان روند فتوتراپی را به حداکثر رساند ؟

  اثربخشی فتوتراپی عمدتا با فاصله بین لامپ ها و نوزاد تعیین می شود ، بنابراین به راحتی می توان با نزدیک شدن لامپ ها به نوزاد فتوتراپی را تشدید کرد. از آنجا که ایزوله بسته اجازه نمی دهد لامپ ها از نزدیک جابجا شوند ، اگر در مورد اثربخشی فتوتراپی نگرانی وجود دارد ، نباید از ایزوله استفاده شود. فتوتراپی باید مداوم باشد و فقط برای تغذیه وقفه ایجاد شود. کودک مبتلا به زردی ممکن است نیاز داشته باشد چند روز در معرض نور فتوتراپی قرار گیرد. دستگاه فتوتراپی به پوست کودک هیچ آسیبی نمی‌ رساند. هیچ دستورالعمل خاصی برای زمان قطع فوتوتراپی وجود ندارد.

  مراقبت از نوزاد هنگام فوتوتراپی در منزل

  • تغذیه نوزاد با شیر مادر و یا شیر خشک کمکی در هنگام فتوتراپی در منزل ضروری است.
  • قبل از استفاده از دستگاه فتوتراپی شیر کافی به کودک بدهید و پوشک او را تعویض کنید.
  • برای اینکه کودک دچار کم آبی نشود به صورت مداوم به نوزاد شیر بدهید.
  • با استفاده از چشم بند مخصوص چشم های نوزاد پوشانده شود.
  • کودک را به صورت طاق باز داخل دستگاه فتوتراپی قرار دهید.
  • حتما کودک با همراه با پوشک در داخل دستگاه قرار دهید.

  اجاره دستگاه فتوتراپی و درمان زردی نوزاد در قم از کودک من

  اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و اثر بخشی آن کاملا به اثبات رسیده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر از اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و درمان زردی نوزاد تنها کافیست با مرکز کودک من ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۳۲۴۲۶۹۰۱ – ۰۲۵ و ۰۹۳۰۰۶۸۰۱۴۶ تماس بگیرید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.