بلاگ آموزشی

درمان زردی نوزاد در منزل و روش های مراقبت

درمان زردی نوزاد در منزل و روش های مراقبت از نوزاد مبتلا به زردی

 • درمان زردی نوزاد بسیار حائز اهمیت است. زردی نوزاد تغییر رنگ زرد پوست و چشم نوزاد تازه متولد شده است. زردی نوزاد به این دلیل اتفاق می افتد که خون کودک حاوی بیش از حد بیلی روبین (bilirubin)، یک رنگدانه زرد از گلبول های قرمز خون است. زردی نوزاد یک بیماری شایع است، به ویژه در نوزادانی که قبل از ۳۸ هفته بارداری متولد می شوند (نوزادان نارس) و برخی از نوزادان شیرده. زردی نوزاد معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که کبد کودک آنقدر بالغ نیست که بتواند از بیلی روبین موجود در جریان خون خلاص شود.

  در بعضی از نوزادان، یک بیماری زمینه ای ممکن است باعث زردی نوزاد شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با درمان زردی نوزاد در منزل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، با کودک من همراه شوید…

  درمان زردی نوزاد در منزل

  درمان زردی نوزاد مسئله ای بسیار مهم است که می تواند تاثیرگذارترین نکته در زندگی آینده نوزاد شما باشد. بیشتر نوزادانی که بین ۳۵ هفته بارداری به دنیا می آیند، نیازی به درمان زردی ندارند. به ندرت، سطح بیلی روبین در خون که به طور غیرمعمول زیاد است، می تواند نوزاد تازه متولد شده را در معرض خطر آسیب مغزی قرار دهد.

  اکثر بیمارستان ها درجه زردی نوزادان را قبل از ترخیص مورد بررسی قرار می دهند. بسیاری از پزشکان توصیه می كنند نوزادان تازه متولد شده از نظر یرقان در طی معاینات معمول پزشکی و حداقل هر هشت تا ۱۲ ساعت در بیمارستان بستری شوند. کودک شما باید از نظر زردی بین روز سوم و هفتم پس از تولد، زمانی که سطح بیلی روبین به اوج می رسد، معاینه شود. اگر کودک شما زودتر از ۷۲ ساعت پس از تولد ترخیص شد، قرار ملاقات بعدی را برای بررسی زردی در طی دو روز پس از ترخیص قرار دهید.

  در صورتی که شدت زردی نوزاد کم باشد می توانید با استفاده از روش های طب سنتی مانند خوردن عرق کاسنی، آب انار، شیر خشت و ترنجبین توسط مادر زردی نوزاد را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید. البته درمان زردی نوزاد به روش طب سنتی تنها زمانی کاربرد دارد که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند.

  علل زردی نوزاد و درمان زردی در منزل

  از علل تشدید زردی نوزاد می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • عفونت در خون کودک شما (سپسیس)
  • سایر عفونت های ویروسی یا باکتریایی
  • ناسازگاری بین خون مادر و خون نوزاد
  • کبودی قابل توجه در حین تولد
  • خونریزی داخلی (خونریزی)
  • عملکرد کبد
  • کمبود آنزیم
  • تولد زودرس

  زردی پوست و سفیدی چشم، نشانه اصلی زردی نوزاد است که معمولاً بین روز دوم و چهارم پس از تولد ظاهر می شود. برای بررسی زردی نوزاد، به آرامی روی پیشانی یا بینی کودک را فشار دهید. اگر در جایی که فشار داده اید پوست زرد به نظر می رسد، احتمالاً کودک شما زردی خفیف دارد. اگر کودک شما زردی ندارد، رنگ پوست باید برای لحظه ای کمی روشن تر از رنگ طبیعی آن باشد. برای تشخیص زردی نوزاد کودک خود را در شرایط نوری مناسب، ترجیحاً در نور طبیعی روز معاینه کنید.

  درمان زردی نوزاد در منزل به روش های مختلف امکان پذیر است. به عنوان مثال در برخی موارد اگر شدت زردی نوزاد کم باشد می توان با بهره گیری از روش های طب سنتی اقدام به درمان زردی نوزاد در منزل نمایید. لازم به ذکر است که درمان زردی نوزاد با استفاده از روش های سنتی در برخی موارد ممکن است تاثیری نداشته باشد، اگر نوزاد از شیر خشک تغذیه کند استفاده از روش های طب سنتی برای درمان زردی و یا یرقان تاثیری نخواهد داشت.

  تا کنون پیش آمده است که به کارگیری روش های سنتی برای درمان علاوه بر اینکه شدت زردی یا یرقان را کاهش نداده است بلکه باعث افزایش زردی نوزاد شده است، بنابراین اگر قصد درمان زردی نوزاد در منزل را دارید در انتخاب خود دقت کنید.

  درمان زردی نوزاد با اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل

  در صورتی که شدت زردی نوزاد زیاد باشد و یا در روند درمان زردی نوزاد در منزل، شدت زردی کاهش نیافته باشد، استفاده از روش های طب سنتی تاثیرگذار نخواهد بود و کمکی به درمان نوزاد نخواهد کرد. در چنین شرایطی اجاره دستگاه کودک من و یا اجاره دستگاه فتوتراپی بهترین انتخاب خواهد بود.

  دستگاه فتوتراپی در هر بیمارستانی موجود است، اما در این صورت کودک شما باید بستری شود به علاوه مادر به راحتی نمی تواند به نوزاد رسیدگی کند و یا به و شیر دهد. بنابراین برای درمان زردی نوزاد بستری نمودن در بیمارستان چندان توصیه نمی شود. خوشبختانه دستگاه فتوتراپی یا دستگاه زردی از نوع خانگی توسط کودک من ارائه می شود.

  استفاده از دستگاه زردی نوزاد با دستگاه فتوتراپی در نهایت باعث کاهش سطح بیلی روبین خون کودک خواهد شد. در بیشتر موارد، زردی طی ۲ تا ۳ هفته از بین می رود. زردی که بیش از ۳ هفته ادامه یابد ممکن است علامت یک بیماری زمینه ای باشد. علاوه بر این ، مقادیر زیاد بیلی روبین می تواند کودک را در معرض خطر ناشنوایی، فلج مغزی یا سایر اشکال آسیب مغزی قرار دهد. درمان زردی نوزاد با استفاده از دستگاه زردی نوزاد و یا دستگاه فتوتراپی و تعویض خون به راحتی قابل انجام می باشد. اما مطمئن ترین روش برای درمان زردی نوزاد اجاره دستگاه زردی نوزاد از کودک من است.

  والدین عزیز می توانند بدون هرگونه نگرانی و استرس اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد و درمان زردی نوزاد خود در منزل نمایند. درمان زردی با اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل قطعی است، به علاوه هزینه اجاره دستگاه زردی نوزاد نسبت به بستری نمودن نوزاد در بیمارستان بسیار پایین و مقرون به صرفه می باشد.

  اجاره دستگاه زردی نوزاد در قم از کودک من

  اجاره دستگاه زردی نوزاد در قم و منزل و اثر بخشی آن کاملا به اثبات رسیده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر از اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و درمان زردی نوزاد تنها کافیست با مرکز کودک من ارائه کننده با کیفیت ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۳۲۴۲۶۹۰۱ – ۰۲۵ و ۰۹۳۰۰۶۸۰۱۴۶ تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.